литература,  литературни новини,  ревюта на книги

Между страниците на книжните блогове

Книгите са важна част от моя свят. Обходният път към писането първо минава през главната магистрала на четенето. А да четем не само книги, но и за книги е увлекателно и вдъхновяващо. Че и сладко, и пристрастяващо.

Моята страст към съвременната художествена литература преди години ме отведе към следенето на книжни блогове. Четенето преди това беше самотен процес, изборът ми беше предимно хаотичен и извъндигитален. Влизах в някоя книжарница и избирах сред заглавията. Да се поспреш, поровиш и почетеш в очарователното хартиено безвремие на материалните книжарници е прекрасно. Мнозина го изпитваме и затова книжарниците винаги ще съществуват, независимо че атмосферата им ще се променя.

Ала днес всички ние следим и големите групи във фейсбук, и специализираните блогове, за да насочваме читателския си вкус към новоизлезлите заглавия. Имаме периоди, в които четем повече за книги, отколкото книги… Преглеждаме ревюта, съставяме си пожелателни списъци, подреждаме автори и жанрове. Мечтаем за четене и книги в бъдеще време. Мисля, че това е нормално. Книжните блогове не ни поднасят всичко на тепсия. Те само ни гъделичкат, подготвят ни за гастрономическото изживяване на книгите.

Аз обичам да чета за книги от няколко определени места. Това не е класация на качествата на един книжен блог пред друг. Подредбата е според  моите лични предпочитания в онлайн пространствата, посветени на четенето, но всички те заслужават време и уважение, защото са уникални.

„Книжно: На по книга, две“

В този блог има много уют, спокойствие, нежна мисъл. Има и изящество, въпреки че не е претенциозен, а напротив – скромен и тих. Блогърът Темз Арабаджиева има ясно разпознаваем почерк в четящите среди. Буди възхита как пише за книгите. Харесвам да чета Темз, защото, мисля си, усеща като мен. Това момиче пише пленително. Тя не реже с думите, а създава картини.

Красиви думи, написани от умна (и красива) четяща жена за качествена литература. Това ви трябва. Когато искам да прочета резюме на нещо ново от книжния свят, за което да бъда сигурна, че ще е представено „различно“ и ще погъделичка сетивата ми, отскачам първо да се посъветвам с „Книжно: На по книга, две“.  Там ще намерите и ревюта на издания с поезия. Аз вярвам на усета ѝ за хубава поезия. Благодаря ти, Темз!

 

„Аз чета“

Този сайт едва ли има нужда от представяне. Там можеш да откриеш всичко. Това не е просто „блог за книжни ревюта“, а богатство за четящите хора с подробна информация за библиотеки, новости на книжния пазар, интригуващи анализи, интервюта с писатели, читатели, книжари, библиотекари и всякакви интересни хора от книжния свят. Любима ми е рубриката „Как четеш“, в която откривам мигове на споделеност с други читатели, описващи читателските си привички. Много е забавно!

 

„Книголандия“

Няма как да не го познавате. Просто не вярвам да има човек със сериозни интереси в областта на четенето в България, който да следи социалните медии, и да не знае господин Блажев. Но на господин Блажев се възхищавам искрено не само заради успеха му с възраждането на интереса към четенето сред аудиторията в последните години в България. Той винаги е правил задълбочени ревюта и не се страхува да разреже до кокал. Това ми харесва у него: той е смел, откровен и отдаден. Затова се превърна в гуру и ще има верни почитатели винаги. Ако искате да прочетете ревю от човек, който е безспорен лидер на мнение и с мащабен поглед над много жанрове и заглавия, накъде се отправяте? Към „Книголандия“.

В скоби. Наскоро видях господина Блажев на живо. Всички имаме такива случайни (не)срещи със знаменитости, достойни за вътрешно подсмихване. Та, той си седеше на някакво местенце в една централна софийска градина, а аз бутах детската количка с малкото Копче в изнурения горещ следобед. Срещнахме съучастнически погледи на непознати .. хаха 🙂 Не посмях да нахлуя в пространството му и да го поздравя, но здравата се развеселих. Затова сега – поздрави, капитане!

 

„Библиотеката“

Много смислено място! „Библиотеката“ ми е един от любимите блогове. Изглежда и звучи модерно и обвързващо. Сиреч, … съдържанието му е готино. Двамата любезни домакини на блога – Девора и Жоро, пишат вълнуващо и интелигентно. Някак интуитивно се доверявам на избора на Георги Грънчаров след всичко, което съм изчела от него. Дори да не се припознаете в мненията на авторите в „Библиотеката”, си струва поне да откриете тяхната перспектива за конкретното заглавие.

 

„Детски книги”

Това е най-следеното място за детски книги, струва ми се. Освен резюмета и публикации за детска литература, тук ще откриете и съвети за връзката „родители-деца” в зоната на четенето. Авторите на сайта имат хубави идейни акценти, комфортно ми е да чета там. В специална публикация ще опиша отделно сайтовете и рубриките, фокусиращи се върху детските книги, които родителите с интерес към качествена литература си заслужава да следят.

 

Много на сърце са ми и още книжни места: „Книжен Петър”, „Книжка с мишка” и няколко други, но нека им отдам заслужено място в следващ текст.

Кои са вашите любими места за онлайн книгоследене? Мечтали ли сте си някога и вие да списвате книжен блог? (Аз си мечтах. И накрая взех та го сторих.)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *